نماد اعتماد الکترونیکی

پرفروش ترین‌ ها

اطلاعات

فراهم کننده‌ها

تولید کننده‌ها

هیچ تولیدکننده ای وجود ندارد

خوج یا گلابی جنگلی

خوج یا گلابی جنگلی

گلابی وحشی یا به زبان گیلکی خوج یکی از میوه های محبوب و اخیرا کمیاب شمالی است. نام علمی آن Pyrus boissierian است و بیشتر گونه های آن در شمال ایران از گیلان تا گلستان یافت می شوند. درخت آن شباهت زیادی به درخت گلابی دارد اما غالبا تنومندتر و بلندتر از پسر عموی نزدیک خود یعنی گلابی است. طول این درخت تا 8 متر هم می رسد و گل های سفید این میوه در فصل بهار زیبایی چشم نوازی به جنگل های شمال ایران می دهد. میوه ی آن در اوایل پاییز شروع به رسیدن می کند و تا اواخر آبان ماه میوه دارد.

ظاهر این میوه ی خوشمزه بسیار گول زننده است و میل و رغبتی در بیننده ایجاد نمی کند اما اگر تا کنون نخورده اید حتما امتحانش کنید! چهار گونه ی معروف گلابی وحشی در گیلان به زبان گیلکی عبارتند از:

 • بدشکل
 • آب خوج
 • سرخ خوج (ترش خوج)
 • خال اشکن

نام هر یک به خصوصیات درخت یا میوه ی آن گونه اشاره دارد. به عنوان مثال سرخ خوج دارای میوه ای با پوست زرد و قهوه ای متمایل به قرمز است و طعمی ترش تر از سایر انواع آن دارد. آب خوج پر آب ترین گونه است. خوج بدشکل ظاهری نا متقارن  و بد فرم دارد. خال در گیلکی به معنی شاخه است و خوج خال اشکن شاخه های شکننده ای دارد. در فصل پاییز به دلیل داشتن میوه های زیاد و سنگین در این گونه، غالبا بعضی از شاخه های درخت می شکند.

خوج خال اشکن

                 خوج خال اشکن

سرخ خوج

                    خوج بدشکل

سرخ خوج

                    سرخ خوج

درخت خوج یا گلابی جنگلی

                                  نمایی از یک درخت گلابی جنگلی (خوج)

2نظر

  • Avatar
   فرشته
   اكتبر 9, 2018

   عالی بود خوردم...حتما امتحانش کنید...طعم بخصوص وخوشایندی داره

  • Avatar
   سسس
   اكتبر 17, 2018

   وای نگم براتون عالیه عالیه دوستم برام اورده بود البته پدربزرگ شوهرش داده بود ما خوردیم خودش نخورد گفت اونا اوردن ولی خیلی خومزه بود

پاسخ دهید

* نام:
* ایمیل: (نمایش داده نمی شود)
   وبسایت آدرس سایتhttp://)
* نظر
کد تصویر را تایپ کنید